Kontrola důchodu

Otázka 5.5.2010: Hezký den, moje psychicky nemocná kamarádka se v pondělí dozvěděla, že výměra jejího plného inv. důchodu (3. stupeň) činí pouhých 2940 Kč. Pět let studovala (asi od r. 1989), pak kratší dobu pracovala v ČR a dále v různých západních zemích včetně USA. Na její opakované dotazy jí úřednice na Čssz sdělila, že si nemůže doplácet sociální pojištění a tím ji poškodila. Pravdu se dozvěděla až několik let po definitivním návratu do ČR a propuknutí psychózy. Nakonec se jí podařilo za pomoci rodiny pojištění doplatit, přesto dostala ten nejnižší důchod, jako kdyby jí nezapočetli ani oněch pět let úspěšného studia a následnou práci v tuzemsku. Chtěl bych Vás tedy požádat o radu, zda je možné to nějak řešit a případně o doporučení nějakého kvalifikovaného odborníka, nejlépe z Brna, který by jí mohl pomoci dobře sepsat příslušné žádosti či odvolání.

Odpověď: Dobrý den, reaguji na Vaši otázku ze dne 5.května týkající se kontroly výše důchodu. Zároveň se omlouvám za značné zpoždění odpovědi, způsobené mimořádnou poptávkou po našich službách (aktualizováno k 13.11.2012).

Právě kontrola výše přiznaného důchodu, na kterou se ptáte, je jednou z námi poskytovaných služeb. Těmto službám se věnujeme přednostně, omlouvám se proto ještě jednou za zpoždění, neboť dotazů do poradny přišlo velké množství. Kontrola důchodu funguje tak, že nám zašlete (nejlépe e-mailem naskenované) podklady, kterými jsou rozhodnutí o přiznání důchodu (nejnovější, pokud je jich více) a k němu připojený osobní list důchodového pojištění. Další potřebné informace průběžně vykomunikujeme, abychom mohli provést kontrolu, zda výše přiznaného důchodu odpovídá podmínkám stanoveným zákonem. Pokud chyby nenalezneme, je tato služby zpoplatněna částkou 500 Kč.. Pokud se nějaké objeví, za vypracování návrhu na obnovu řízení si účtujeme 5000 Kč (za zvýšení důchodu). Více informací zde.