Předdůchod kalkulačka věku, nákladů

Předdůchod kalkulačka věku

Podmínkou pro výplatu předdůchodu je dosažení věku o pět let nižšího, než tzv. obecný důchodový věk, tj. věk, kdy zpravidla vzniká nárok na řádný (nekrácený) starobní důchod od státu. U mužů se počítá obecný důchodový věk standardně. U žen je však výpočet neobvyklý. Jako obecný důchodový věk se pro potřeby předdůchodu bere důchodový věk muže stejného data narození. Například žena narozená 31.3.1958, která vychovala dvě děti, dosáhne věku možného pro výplatu předdůchodu 31. 1. 2017. Muž stejného data narození dosáhne obecného důchodového věku 31. 1. 2022, věk o pět let nižší je 31. 1. 2017.

  • nárok na obecný důchodový věk si můžete spočítat na důchodové kalkulačce
  • v případě, že chcete spočítat předdůchodový věk pro ženu, spočítejte nárok pro muže stejného data narození a odečtěte pět let

Předdůchod kalkulačka nákladů

Zákon pro čerpání předdůchodu předpisuje, že každá měsíční splátka předdůchodu (rozumějte měsíční čerpání z naspořených peněz) musí dosahovat výše alespoň 30 % průměrné mzdy za kalendářní rok předcházející první splátce. Tzn., pokud Vám začne být předdůchod vyplácen v roce 2013, rozhodující je průměrná mzda za rok 2012, která činí 24 408 Kč měsíčně, z toho 30 % je 7323 Kč. Údaje platné pro následující roky bude možno vyčíslit přesně vždy až v první polovině prosince.

Další podmínkou je, že minimální délka čerpání předdůchodu musí být dva roky. Při zahájení jeho výplaty v roce 2013 tak potřebujete mít naspořeno alespoň 175 752 Kč (7323 Kč x 24  měsíců). Tuto částku musíte mít naspořenou při zahájení čerpání předdůchodu.