Odpracovaná doba na důchod

Otázka: Dobrý den, zaujalo mě, že se musí v posledních 10 letech získat alespoň 5 let doby pojištění, abych měl nárok na starobní důchod, platí toto i když mám odpracováno 37 let, jsem v evidenci ÚP, pobírám ČID, nikde nepracuji, a doba tak před odchodem do řádného starobního důchodu bude, více než 10 let? Nějak mi to není jasné. Mám nemoc z povolání a pobírám k částečnému důchodu rentu od Kooperativy. Zajímalo by mě jak se bude počítat můj starobní důchod. Nebylo by pro mě vhodné si platit dobrovolné důchodové pojištění. Jsem ročník 1949. Zdravím a děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, pro nárok na starobní důchod žádná podmínka v posledních 10 letech alespoň 5 let pojištění neplatí. Ta se sleduje jen v případě invalidních důchodů. Vy již teď můžete odejít do předčasného důchodu a v roce 2011 do normálního starobního. Výše vašich odpracovaných let na to dostačuje.

Částečný důchod není vyloučenou dobou, je možné, že Vám při výpočtu Vám budou rozmělněny příjmy a důchod bude nižší (pokud jste dobu pobírání ČID nevykryl uznatelnou dobou evidence na ÚP, nebo nebude důchod vypočtený ze zachovaného vyměřovacího základu).

Dobrovolné pojištění by se možná vyplatilo k získání uceleného roku pojištění, to je však třeba propočítat, můžete využít našich služeb.