V domácnosti a výše důchodu

Otázka: Dobrý den, potřebovala bych vědět, jak výpočet mého důchodu ovlivní fakt, že jsem byla v domácnosti – nárok na starobní důchod 3/2010, 2 děti. Pracovní poměr rozvázán k 13. 10. 1983 ( 2. dítě věk 3 roky), nástup do dalšího zaměstnání 1. 3. 1991. Děkuji předem za informace.

Odpověď: Dobrý den, těžko Vám mohu napsat z níže uvedených informací něco konkrétního. Výpočet důchodu skutečnost, že jste byla v domácnosti (a tedy jestli tomu dobře rozumím nevykonávala jste žádnou činnost, která by zakládala na pojištění), ovlivní a Bohužel negativním směrem. Velmi zjednodušeno je výpočet důchodu závislý na dvou hlavních věcech – za prvé: kolik let jste pracovala, studovala, starala se o děti (max. čtyři roky), atd. tato doba se počítá prakticky za celý Váš produktivní život. Za druhé: kolik jste si vydělala od roku 1986 do doby Vašeho nástupu do důchodu.

Důchod může mírně zvýšit fakt, jestli jste pobírala hmotnou podporu v nezaměstnanosti, byla evidovaná na pracovním úřadě, atd. Rovněž se můžete rozhodnout za roky, kdy jste nepracovala, důchodové pojištění doplatit zpětně i to se promítne pozitivně do výše Vašeho důchodu. Nicméně je třeba to dobře zvážit, nemusí se to vždy vyplatit a navíc možnosti doplacení jsou omezené.