Důchodová kalkulačka 2012

Pokud si sami chcete spočítat důchod, je na internetu dostupných několik důchodových kalkulaček po pravdě nevalné kvality. Výpočet na těchto kalkulačkách nedoporučujeme, protože prakticky jistě nezískáte správné informace. Poměrně dobrá důchodová kalkulačka pro rok 2012,2013 je na stránkách Ministerstva práce a sociálního věcí.

Výdělky od roku 1986

Pro výpočet důchodu svépomocí byste měli vědět několik základních věcí. Je třeba abyste dobře znali Vaše výdělky od roku 1986, ty se do kalkulačky doplňují. Nemá smysl pátrat v paměti, je lepší si požádat o informativní list důchodového pojištění. V tomto přehledu naleznete všechny Vaše výdělky. Kdyby v něm něco chybělo, občas se to stává, doporučujeme, abyste data doplnili na Vaší OSSZ ještě před podáním žádosti o důchod. Ušetříte si tím starosti.

Získaná doba pojištění

Se získanou dobou pojištění je to mnohem složitější než s výdělky, ty pouze opíšete. Pokud chcete získat opravdu dobrý výpočet důchodu, nevyhnete se nastudování toho, jak se hodnotí některé doby pojištění. Není to totiž tak jednoduché, jsou rozdíly v zápočtu dob před rokem 1996 a po roce 1995. Některé se hodnotí pouze z 80%, některé se vůbec nepočítají, některé s omezením. Pozor musíte dávat i na souběh dob pojištění a na to, která má přednost. Ze získané doby pojištění zjistíte počet let doby pojištění, což se vyplňuje do kalkulačky.

Mnohem zajímavější údaj je však přesná doba pojištění, do důchodu se totiž počítají pouze ukončené roky pojištění, pokud tedy při odchodu do důchodu získáte např. 42 let a 350 dní, nebude se Vám 350 dní nikterak hodnotit. Proto by bylo lepší naplánovat odchod do důchodu s kratším odkladem. Vypočítat dobu pojištění na den přesně již chce nejenom znalosti, ale i zkušenost. Pokud nechcete využít našich služeb výpočtu důchodu, vyžadujte přesnou kalkulaci doby pojištění na Vaší OSSZ. Již nám prošlo rukama několik klientů, kterým byl důchod přiznán s krajně nevýhodnou dobou pojištění např. 43 let a 360 dní. Po přiznání důchod se s tím dá jen těžko něco dělat a je to zbytečná škoda za přibližně 250 Kč měsíčně (ročně 3000 Kč).

Krácení předčasného důchodu, navyšování

Další data, která se doplňují do kalkulačky jsou počet čtvrtletí do vzniku nároku na řádný důchod (při odchodu do předčasného důchodu), případně počet období, kdy tzv. pracujete na procenta (přesluhujete).

Zbylé údaje spočítá důchodová kalkulačka za Vás. V případě, že byste chtěli znát Váš datum nároku na důchod (řádný i starobní), použijte naši důchodovou kalkulačku, aktuální k roku 2012,2013.

Mohlo by Vás zajímat: