Nárok na invalidní důchod odvolání

Otázka 4.8.2011: Prosila bych poradit,v roce 1994 jsem prodělala operaci páteře po které mi byl přiznán plný invalidní důchod který byl po třech letech změněn na částečný. Tohoto roku jsem byla operována podruhé, tahle operace již byla náročnější,kdy musely být použité kovové náhrady. Vím,že tento problém má mnoho lidí, já jsem vděčná za to, že se sama pohybuji a nepotřebují pomoc další osoby,ale přes to všechno mám stále velké bolesti a musím používat oxykontin, který mi od bolesti částečně pomáhá.Minulý měsíc mi byla prodloužená pracovní neschopnost protože mi končila podpůrčí doba v zaměstnání o tři měsíce. Na další kontrolu po operaci jsem pozvaná 2.12.2010.Již dnes je mi jasno,že tohle můj posudkový lékař nebude brát na zřetel. Chtěla bych poradit jestli mám právo se proti tomu nějakým způsobem bránit. Děkuji za radu.

Odpověď: Dobrý den, reaguji na Vaši otázku ze středy 4. srpna týkající se invalidního důchodu. Zároveň se omlouvám za značné zpoždění odpovědi.

Ohledně nároku na plný či částečný invalidní důchod se musíte obrátit na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení (zde je seznam poboček dle krajů: http://www.cssz.cz/cz/kontakty/krajska-a-okresni-pracoviste/). Invalidní důchod je přiznán výhradně na základě posouzení lékařů této organizace. Pokud jde o názor posudkového lékaře, můžete se proti jeho závěru odvolat k vedoucímu zdravotnického zařízení, pro které pracuje. Pokud byste chtěla odvolání zpracovat, zkuste nás kontaktovat.